Uroczyste odsłonięcie tablic upamiętniających poznańskich medalistów olimpijskich

Informacja prasowa Wydział Sportu UMP tekst Kazimierz Niewitecki  , zdjęcia Ela Skowron

Olimpijski debiut poznańskich sportowców miał miejsce na letnich igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 1924 roku. Wówczas to w polskiej reprezentacji olimpijskiej znalazło się czterech Poznaniaków. Byli to piłkarze „Warty” Marian Spojda i Wawrzyniec Staliński, lekkoatleta „Pentatlonu” Stefan Adamczak i bokser „WKB” Jan Ertmański. Łącznie w latach 1924-2020 w igrzyskach olimpijskich startowało 236 poznańskich sportowców z 28 poznańskich klubów sportowych. Niektórzy z nich zaszczytu bycia olimpijczykiem dostąpili wielokrotnie. Największą grupą olimpijczyków, 46 reprezentantów szczyci się AZS Poznań. Poznańska „Warta” w swoich szeregach ma 42, a „Grunwald” 34 olimpijczyków. Poznańscy sportowcy
w latach 1924-2020 na olimpijskich stadionach zmagali się w 23 dyscyplinach sportu (w tym
3 dyscypliny to sporty zimowe). Największą grupę wśród poznańskich olimpijczyków stanowią lekkoatleci (53 olimpijczyków) i hokeiści na trawie (43 olimpijczyków).

Pierwszym poznańskim medalistą olimpijskim jest jeździec 15 Pułku Ułanów Poznańskich Kazimierz Gzowski, który na igrzyskach w 1928 r. w Amsterdamie w drużynowym konkursie skoków przez przeszkody zdobył srebrny medal. W okresie międzywojennym na olimpijskim podium stanęli jeszcze wioślarze KW 04 Henryk Budziński i Jan Krenz-Mikołajczak, którzy na igrzyskach w Los Angeles w 1932 r. zdobyli brązowy medal w dwójce bez sternika. Po drugiej wojnie światowej pierwszy medal olimpijski dla Poznania zdobył lekkoatleta „Olimpii” Marian Dudziak, który w Tokio w 1964 r. wywalczył srebro w sztafecie 4×100 m. Natomiast pierwszym, i jak dotąd jedynym poznańskim złotym medalistą olimpijskim jest lekkoatleta AZS Szymon Ziółkowski, zwycięzca olimpijskiego konkursu w rzucie młota w Sydney w 2000 r. Pierwszym poznańskim zdobywcą dwóch medali olimpijskich na jednych igrzyskach to kajakarz „Warty” Marek Łbik, który na igrzyskach w Seulu w 1988 r. zdobył srebro
w konkurencji C-2 500 m i brąz w C-2 100 m. Łącznie poznańscy sportowcy w latach 1928-2020 zdobyli 22 medale olimpijskie (1 złoty, 8 srebrnych i 13 brązowych). Wyczynu tego dokonało 23 sportowców.

Podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio reprezentacja Polski zdobyła 14 medali: 4 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych. Trzy krążki (srebro i 2 razy brąz) zdobyli poznańscy stypendyści: kajakarka Karolina Naja (KS Posnania Poznań) – srebro w konkurencji K-2 500m i brąz w K-4 500 m oraz zapaśnik Tadeusz Michalik – brąz w kat. 97 kg.

Dla upamiętnienia ich olimpijskich osiągnięć, 25 listopada br. nad jeziorem Malta uroczyście odsłonięto okolicznościowe tablice. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest Poznańskie Stowarzyszenie Olimpijskie kierowane przez pięciokrotnego olimpijczyka Szymona Ziółkowskiego. Natomiast jego realizacja spoczywała w rękach oddanego działacza sportowego Kazimierza Niewiteckiego.

W spotkaniu udział wzięli m.in. Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Pan Jędrzej Solarski, Dyrektor Wydziału Sportu UMP Pani Ewa Bąk, Przewodniczący Kapituły Nagrody Sportowej Miasta Poznania i Stypendium Sportowego Miasta Poznania – prof. Ryszard Wryk, Dyrektor działu Administracji i Obsługi Organów Statutowych PKOl Pani Elżbieta Urbańczyk, radni Miasta Poznania, poznańscy medaliści olimpijscy i olimpijczycy.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*