
Biuro Prasowe Grupa MTP tekst Małgorzata Lamperska , zdjęcie archiwalne
Niemal 600 koni wystąpi na dwóch arenach CAVALIADY Poznań. Wśród licznych gwiazd zobaczymy nie tylko medalistów olimpijskich, Mistrzostw Świata i Europy, ale też 32 zawodników, którzy w tym roku wpisywali się na listę zwycięzców konkursów zaliczanych do światowego rankingu. CAVALIADA już od czwartku.
Chętnych do startu w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich było tak dużo, że mimo iż zawody odbywają się na dwóch arenach konkursowych, organizator nie był w stanie przyjąć wszystkich. Ostatecznie do zawodów w skokach przez przeszkody w czterech kategoriach zostało przyjętych ponad 500 par z 14 europejskich państw. Oprócz skoków przez przeszkody odbędą się również konkursy powożenia, WKKW, ujeżdżenia, woltyżerki, a także CAVALIADA Future.
Przypomnijmy, że trzy najważniejsze konkursy zawodów CSI3*W zaliczane do światowego rankingu to piątkowa duża runda (150 cm z rozgrywką), sobotni finał średniej rundy (145 cm z rozgrywką) i niedzielne PKO Bank Polski Grand Prix (do 160 cm z rozgrywką). Wysoki poziom sportowy towarzyszyć też będzie innym konkursom: Speed Masters (czwartek), Potęgi Skoku (piątek) i Speed & Music (sobota). Łącznie przez cztery dni na dwóch arenach zostaną rozegrane 23 konkursy w ramach CSI3*W, CSI1*, CSIYH i CSI Am.
Zagraniczne gwiazdy
Obsada najważniejszych konkursów w ramach CSI3*W zadowoli na pewno wszystkich kibiców. Listę gwiazd CAVALIADY Poznań 2022 otwiera Holender Gerco Schröder, który w swojej karierze był mistrzem świata, mistrzem Europy i wicemistrzem olimpijskim. Srebrnym medalem zdobytym na IO w Londynie może poszczycić się też kolega Gerco z reprezentacji Niderlandów Marc Houtzager.
Spośród zgłoszonych medalistów mistrzostw świata czy mistrzostw Europy są też: Leon Thijssen (NED), Dirk Demeersman (BEL) i Douglas Lindelow (SWE). Na równi z nim na pewno rywalizować będą jeźdźcy, którzy obecnie prezentują wysoką formę, a udowodnili to wygrywając w tym roku Grand Prix lub inne konkursy zaliczane do rankingu FEI i kwalifikacji Pucharu Świata: Jack Ansems, Remco Been, Hessel Hoekstra, Loewie Joppen, Niels Kersten, Mel Thijssen i Roy van Beek z Holandii, Jeroen Appelen, Karel Cox, Annellies Vorsselmans i Anthony Wellens z Belgii, Irma Karlsson i Marcus Westergren ze Szwecji, Niemka Sabrina Berger, Irlandczyk Matt Garrigan, Litwin Andrius Petrovas i Grek Angelos Touloupis.
Obrońcy tytułów i głodni sukcesów Polacy
Podobnymi sukcesami mogą poszczycić się Polacy, i to nie tylko zawodnicy Top Ten rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego: wicelider i aktualny wicemistrz Polski, 7-krotny zwycięzca CAVALIADY Tour Jarosław Skrzyczyński, Andrzej Opłatek, obrońca tytułu zdobywcy Grand Prix Poznania z 2021 roku Maksymilian Wechta, brązowy medalista tegorocznych Mistrzostw Polski Michał Kaźmierczak, Kamil Grzelczyk, Tomasz Miśkiewicz czy Marek Lewicki.
O kolejne w tym roku triumfy w konkursach zliczanych do LR w Poznaniu powalczą też: młodzieżowy mistrz Polski Aleksander Lewandowski, liderka rankingu młodych jeźdźców Aleksandra Kierznowska, zwyciężczyni hamburskiego Derby Cassandra Orschel, Dawid Skiba i Natalia Palmowska, która wygrała w listopadzie w Warszawie pierwsze Grand Prix nowego sezonu CAVALIADA Tour.
Rankingi
CAVALIADA Tour to największy halowy cykl zawodów jeździeckich w tej części Europy, który odbywa się w czterech miastach: Warszawie, Poznaniu, Sopocie i Krakowie. Przed kibicami zatem druga edycja CAVALIADY.
W ramach zawodów CAVALIADA Tour zawodnicy oprócz poszczególnych konkursów mogą rywalizować w klasyfikacji generalnej swoich konkurencji. W każdym mieście CAVALIADY wybrane konkursy są zaliczane do rankingów: CAVALIADA Tour (skoki przez przeszkody), CAVALIADA Driving Tour (powożenie zaprzęgami czterokonnymi), TRAF Eventing Tour – Halowy Pucharu Polski WKKW, IMMERGAS Dressage Tour (ujeżdżenie) oraz CAVALIADA Future.
CAVALIADA Tour
Do rankingu CAVALIADA Tour zaliczane są zawsze dwa najważniejsze konkursy zawodów w skokach przez przeszkody – konkurs dużej rundy zaliczany do światowego rankingu, a także niedzielne PKO Bank Polski Grand Prix. W każdym konkursie zawodnik może zebrać maksymalnie 20 punktów. Jedynie finał liczony jest według innych zasad. Po zawodach w Warszawie liderem jest reprezentant Grecji Angelos Touloupis, który – zajmując 4. i 6. miejsce – ma na swoim koncie 24 punkty. Tuż za nim jest Aleksandra Kierznowska (22 pkt.) oraz Marek Wacławik (21 pkt.). Zwycięzca piątkowej Dużej Rundy zaliczanej do LR Tomasz Miśkiewicz zajmuje 4. miejsce ex aequo ze zwyciężczynią PKO Grand Prix – Natalią Palmowską.
TRAF Eventing Tour – Halowy Puchar Polski WKKW
W ramach tej konkurencji w każdej lokalizacji, zawsze w piątek, odbywa się jeden konkurs. Zwycięzca może zgarnąć 16 punktów bonifikacyjnych. Liderką przed Poznaniem jest Julia Gillmaier, która w pięknym stylu zwyciężyła nad Pawłem Warszawskim w Warszawie. Trzecia jest Joanna Pawlak. Przypomnijmy, że w zeszłym roku w Poznaniu Julia wraz z Ding Dongiem po raz pierwszy wygrała konkurs TRAF Eventing Tour.
CAVALIADA Driving Tour – Halowy Puchar Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi
Konkursy powożenia odbywają się na CAVALIADZIE w każdy czwartek i sobotę. Rywalizuje w nich pięć zaprzęgów, a zwycięzca otrzymuje 9 punktów. Dwa konkursy w Warszawie wygrał najmłodszy uczestnik CAVALIADA Driving Tour – Aleksander Fularczyk – i to on stoi na czele rankingu. Drugie miejsce ex aequo zajmują Krzysztof Szczepaniak i Piotr Mazurek.
IMMERGAS Dressage Tour
Ujeżdżenie na każdej CAVALIADZIE odbywa się dwa razy, w sobotę i w niedzielę. Każdy konkurs jest zaliczany do rankingu IMMERGAS Dressage Tour. Zwycięzca otrzymuje 12 punktów. W Warszawie komplet zdobyła Sandra Sysojeva z Litwy, startująca na ogierze Found Boy. Drugie miejsce w rankingu zajmuje Teresa Tomaszewska (18 punktów), a trzecie Aleksandra Matkiewicz (10 pkt.).
CAVALIADA Future
Rywalizacja w ramach CAVALIADY Future odbywa się w dwóch kategoriach: mini oraz midi. W każdej z nich startuje 8 zawodników. Liderką kategorii mini jest Maja Głoskowska, która na CAVALIADZIE startowała po raz pierwszy. Drugie miejsce zajmuje Ignacy Luboński, a trzecie Zofia Wierucka.
Alicja Marszałek-Filipek prowadzi w kategorii midi. Ona również zadebiutowała w CAVALIADZIE Future. Na drugiej pozycji w rankingu jest Jakub Mroczek, a na trzeciej Zuzanna Byczkowska.
Sponsorem głównym CAVALIADA Tour jest PKO Bank Polski, partnerem strategicznym marka LOTTO, Miastem Gospodarzem jest Miasto Poznań, a partnerem Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Polski Związek Jeździecki.
CAVALIADA Poznań 2022
15-18 grudnia 2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wejście dla kibiców od ul. Bukowskiej i ul. Śniadeckich
Arena główna: pawilon 5, Targi sprzętu i akcesoriów jeździeckich: pawilon 6, Arena dodatkowa: pawilon 7A, Pawilon Polskiej Hodowli, konie aukcyjne: pawilon 8
Bilety: www.ToBilet.pl
Pełny program wydarzenia jest dostępny na stronie www.cavaliada.pl.
Dodaj komentarz