
Biuro Prasowe Puchar Świata w Florecie Kobiet tekst Beata Oryl-Stroińska , zdjęcia Łukasz Woźny /UAM Poznan
Informujemy, że planowane w dniach 21-23 kwietnia zawody Pucharu Świata we Florecie Kobiet w Poznaniu odbędą się zgodnie z planem.
W zawodach nie weźmie udziału reprezentacja Rosji, która wstępnie zgłosiła przyjazd 25-osobowej ekipy, ale nie zgodziła się na warunki udziału w zawodach otrzymane od Polskiego Związku Szermierczego i Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Zawody Pucharu Świata we Florecie Kobiet w Poznaniu, pierwsze z rangą kwalifikacji olimpijskich, odbędą się zgodnie z planem. Ich organizacja stanęła pod znakiem zapytania po tym, jak Światowa Federacja Szermierki, a następnie Międzynarodowy Komitet Olimpijski dopuściły do startów reprezentantów Rosji i Białorusi. W odpowiedzi, zgodnie
z rekomendacjami MKOl-u, Polski Związek Szermierczy oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowały warunki wjazdu do Polski i uczestnictwa w tych zawodach. Jednym z zapisów w deklaracji był punkt dotyczący niepopierania wojny i agresji na Ukrainę. “Zawodnik nie popiera wojny na Ukrainie, która jest rażącym złamaniem prawa międzynarodowego
i traktatów międzynarodowych. Zawodnik spełnia warunki neutralności, tj. nie jest związany z reżimem Władimira Putina, w stosunku do którego Międzynarodowy Trybunał Karny
w Hadze wydał nakaz aresztowania jako osoby podejrzanej o dokonanie zbrodni wojennych w Ukrainie.” Reprezentacja Rosji nie zgodziła się na postawione warunki
i zrezygnowała z udziału.
“Bardzo się cieszymy, że zawody się odbędą. W ostatnich tygodniach żyliśmy
w niepewności i czekaliśmy na rozwój wydarzeń. Po wczorajszym posiedzeniu Zarządu FIE, nie otrzymaliśmy informacji o jakichkolwiek zmianach w terminarzu, dlatego kontynuujemy przygotowania i zrobimy wszystko, by ten ważny turniej się odbył” – powiedział Bartosz Hekiert z UAM Poznań, współorganizator zawodów.
Puchar Świata w Poznaniu (turniej indywidualny i drużynowy) jest ważny, ponieważ będzie pierwszym, w którym florecistki będą mogły zdobyć punkty do rankingu olimpijskiego. Spodziewamy się przyjazdu ponad 250 florecistek, a w turnieju drużynowym udziału nawet 30 zespołów.
„To bardzo ważny start dla wszystkich. Walka o kwalifikacje do Paryża zaczyna się na dobre i wiem, jak poszczególne reprezentacje podchodzą do tych startów. Głęboko wierzę, że polskie florecistki zobaczymy na olimpijskich planszach, chociaż przed nami jeszcze długa droga. Dlatego tak ważne są wszystkie punktowane starty” – mówi Paweł Kantorski, trener współpracujący z kadrą narodową florecistek.
„Staraliśmy się skupiać na treningach i nie myśleć o tym całym zamieszaniu, ale nie było to łatwe. Z tyłu głowy miałam gdzieś zawirowania związane z tym zawodami, ciągłe pytania, czy Rosjanki będą, czy nie… Dlatego cieszę się, że to się skończyło. Bardzo lubimy startować przed własną publicznością, liczę na dobry start zarówno indywidualnie, jak i w drużynie. Moje starty w tym sezonie pokazują, że jestem dobrze przygotowana i mam nadzieję, że
w mieście, które reprezentuję, uda mi się też osiągnąć dobry wynik” – przyznaje Julia Walczyk-Klimaszyk, która jako jedyna z Polek nie będzie musiała walczyć w kwalifikacjach. W światowym rankingu zajmuje 14. miejsce, a to oznacza, że będzie rozstawiona
w drabince głównej. W lutym tego roku podczas zawodów Pucharu Świata w Kairze, florecistka KU AZS UAM zajęła 3. miejsce. Wcześniej kilkakrotnie była w Top16.
Na planszach w Poznaniu zobaczymy także inne czołowe polskie florecistki: olimpijki Martynę Jelińską i Hannę Łyczbińską, Marikę Chrzanowską, czy młodsze zawodniczki, jak Renata Tomczak, Karolina Żurawska i Aleksandra Jeglińska. Gospodarzowi przysługuje prawo zgłoszenia aż 20 reprezentantek.
Przypomnijmy, że w ubiegłorocznym Pucharze Świata we Florecie Kobiet w Poznaniu nasze drużyna stanęła na podium, pokonując w meczu o brązowy medal Rosję. Wygrały Amerykanki, drugie były Japonki. W turnieju indywidualnym najlepsza była Włoszka Alice Volpi, przed Eleonor Harvey (Kanada), Martiną Favaretto (Włochy) i Qingyuan Chen (Chiny). Najwyżej z Polek, na 14. Pozycji uplasowała się Julia Walczyk-Klimaszyk. W minionym roku zmienił się trener kadry olimpijskiej florecistek. Piotra Majewskiego zastąpił Tomasz Ciepły, a szkoleniowcem współpracującym został Paweł Kantorski.
Puchar Świata w Poznaniu będący kwalifikacjami do igrzysk olimpijskich w Paryżu odbędzie się w dniach 21.23 kwietnia. Areną zmagań będzie Hala Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przy ulicy Zagajnikowej.
Oficjalne stanowisko Polskiego Związku Szermierczego w sprawie organizacji Pucharu Świata we florecie kobiet w Poznaniu, uzgodnione z ministrem ds. sportu i turystyki Rzeczpospolitej Polskiej.
Polski Związek Szermierczy podtrzymuje zamiar organizacji Pucharu Świata w Poznaniu przy respektowaniu zasad dopuszczania zawodników RUS/BLR do udziału w zawodach przewidzianych w rekomendacji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, ogłoszonej 28 marca 2023 r. jako Recommendations for International Federations and international sports event organisers on the participation of athletes with Russian or belarusian passport in international competitions.
W Rekomendacji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego przewidziano kryteria dopuszczania zawodników RUS/BLR do udziału w zawodach, dlatego organizator Pucharu Świata we florecie kobiet w Poznaniu, tj. Polski Związek Szermierczy i Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, zastrzega prawo do ścisłej kontroli spełnienia przez zawodników obu tych krajów wszystkich wymienionych tam kryteriów. W celu realizacji takiej kontroli zawodnicy i personel pomocniczy legitymujący się paszportem rosyjskim lub białoruskim będą zobowiązani do przedstawienia pisemnego oświadczenia, w którym oświadczą, że:
• nie popierają wojny w Ukrainie, która jest rażącym złamaniem prawa międzynarodowego i traktatów
międzynarodowych
• spełniają warunki neutralności, tj. nie są związani z reżimem Władimira Putina, w stosunku do którego
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania jako osoby podejrzanej o
dokonanie zbrodni wojennych w Ukrainie
• nie są żołnierzami lub nie są zatrudnieni w rosyjskich lub białoruskich wojskowych lub narodowych
organach bezpieczeństwa.
Niedozwolone są flagi, hymny, barwy narodowe lub jakiekolwiek inne oznaki identyfikacyjne Rosji i Białorusi prezentowane w czasie zawodów w Poznaniu , włączając w to całą halę sportową.
Nie będą zaproszeni ani akredytowani na zawodach w Poznaniu żadni oficjalni przedstawiciele państwa lub rządu rosyjskiego i białoruskiego.
FIE przedstawi oficjalne stanowisko stwierdzające, że Recommendations for International Federations and international sports event organisers on the participation of athletes with Russian or belarusian passport in international competitions ogłoszone przez MKOL zastępują regulacje uchwalone przez Międzynarodową
Federację Szermierczą (FIE) na Nadzwyczajnym Kongresie w dn. 10 marca 2023r.
Dodaj komentarz